Jdi na obsah Jdi na menu
 


plavaní

24. 9. 2011

 Plaváním kojenců se rozumí činnost s dětmi od narození cca do tří let věku. Nečekejte, že v 1 roce budete mít doma malého olympionika! :-)  Jednotlivé plavecké styly se učí až zhruba od tří let, nicméně už od malinka mohou děti trénovat správné návyky – např. Zadržování dechu pod vodou, správný pohyb končetin atd. Plavání pomáhá rozvíjet dítě po psychomotorické stránce. Dítě trénuje rovnováhu, lépe se orientuje v prostoru, dostane se mezi své vrstevníky, otužuje se, příjemně se unaví ( takže lépe spí) učí se řadu nových říkanek a písniček, získá zase trošku jiný citový vztah k rodiči, posiluje imunitu. No a v neposlední řadě plavání kojenců umožní i maminkám na mateřské dovolené vypadnout ze stereotypu domácích prací, setkat se s dalšími rodiči, relaxovat...


Kdy začít?

de facto se dá začít ihned po narození. První plavání samozřejmě probíhá doma, ať už ve velké vaně nebo ze začátku ve vaničce. Kdo chce, může zapátrat, zda v okolí není nějaká “plavací teta” , která dochází domů a která rodičům ukáže správné úchopy miminka a vše vysvětlí. “Vaničkování kojenců” nabízejí plavecké kluby zpravidla od 3-5 měsíců věku (liší se klub od klubu) Jedná se o soukromé lekce ve vaně, kdy si rodiče i miminko osvojují základní techniky. Do společného bazénu děti zpravidla chodí až od 6 měsíců věku. Novorozenci nemají dostatečně vyvinutou imunitu, z toho důvodu se nedoporučuje je dříve vystavovat riziku nějaké nákazy. Doma můžeme děti na plavání připravit postupným otužováním. Voda v bazénu zpravidla mívá mezi 28 –30 stupni, proto je dobré miminko již doma připravit a krůček po krůčku otužovat. Začíná se koupat klasicky ve 37st a postupně se teplota vody ve vaničce snižuje, až se za pár týdnů (nebo měsíců, záleží na vámi zvoleném tempu) dostanete cca na 33st. Stejně tak doma můžete miminko naučit zadržet dech na signál, což je první předpoklad pro budoucí potápění. Trénink se provádí tak, že řeknete signál – oslovení + žbluňk – tedy např. “Aničko, žbluňk” a pak miminku nalijete na hlavu trochu vody. Uvidíte, že dítě postupně získá reflex a v momentě, kdy uslyší signál zadrží dech.


Když začnete vybírat plavecký klub

  1. zjistěte si všechny možnosti ve vašem okolí
  2. informujte se na reference daného klubu – nejlepší vizitka jsou spokojené maminky ve vašem okolí
  3. ujistěte se, že všechny plavací tety mají absolvovaný kurz pro instruktorky novorozeneckého a batolecího plavání
  4. zjistěte si jaké jsou podmínky nahrazování jednotlivých lekcí (může se stát, že vaše dítě bude delší dobu nemocné, tak abyste nebyli nemile překvapeni, až zjistíte, že můžete nahradit např. jen dvě lekce – navzdory tomu, že jste všechny řádně zaplatili a včas omluvili)
  5. zjistěte si, zda daný bazén splňuje veškeré hygienické podmínky pro plavání kojenců
  6. dobrou vizitkou každého klubu jsou “lekce na zkoušku” které můžete absolvovat před zahájením kurzu a teprve podle svých prvních zkušeností a dojmů se rozhodnout pro zaplacení celého kurzu. Všímejte si dobře přístupu celého personálu k dětem i k vám dospělým, sledujte jejich ochotu vyjít vstříc, pokud máte problém např. s ranním vstáváním a komplikovanou dopravou na časné lekce atd. Prostě lekce na zkoušku jsou od toho, aby vám usnadnily rozhodování. Může se stát, že vaše dítě bude poprvé v bazénu plakat, nenechejte se tím hned odradit, důvodem nemusí být to, že je mu plavání nepříjemné, ale může to být cizí prostředí, cizí lidé, zvláštní osvětlení, akustika – no prostě dítě může reagovat na tisíc různých věcí, v takovém případě doporučuji neztratit trpělivost a zkusit další lekci. Naprostá většina dětí plavání miluje a nejspíš i vy máte doma malého vodníčka :-)
  7. informujte se na počet dětí ve skupince. Zpravidla čím míň dětí, tím lépe. Jedna lekce trvá 30 minut a je rozdíl jestli se plavací teta věnuje 5 dětem nebo 9.
  8. zjistěte si ceny jednotlivých kurzů – ceny se pohybují cca od 90 do 200 Kč za 30 minut (1 lekci) ne vždy platí, že čím dražší, tím lepší - takže cena by pro vás rozhodně neměla být jediný ukazatel kvality